Proje Kargo Taşıması

Network Project Lojistik A.Ş., özellikle enerji, maden, inşaat sektörlerinde ölçüleri ve ağırlığı standartların üstünde özel ekipman ihtiyacı olan yükler için deneyimli uzman kadrosu ile proje kargo taşımacılığı hizmeti sunmaktadır.

Proje kargonuz için öncesinde uzman ekibimiz detaylı bir teknik analiz yapıyor en doğru taşıma yöntemini ve taşıma rotasını size sunuyoruz. Seçimi yaparken minimum maliyetli, minimum riskli ve en hızlı taşıma şeklini tercih ediyoruz. Daha sonra taşıma güzergahını da bir de saha da mühendislik ekibimiz etüt ettikten sonra proje kargonuzu üretim tesisinden alıp varış adresine teslim ediyoruz.

Karayolu, denizyolu ve demiryolu gibi taşima modlarini tekli olarak veya bunlari bir biri arkasina ekleyerek multimodal bir taşima ile proje kargo taşimalarimizi gerçekleştiriyoruz.

Proje Nedir?

Project Management Institute (PMI), tarafından yapılan ilk tanım; “Proje, benzersiz, özgün bir ürün, hizmet veya sonuç üretmek amacıyla yürütülen geçici faaliyetler bütünü bir girişim” şeklindedir.

Yaygın olarak kullanılan ikinci tanıma göreyse “Proje; tanımlanmış süre ve bütçe içinde, istenen özelliklere göre tamamlanması gereken, bir hedefi ya da amacı olan özgün, karmaşık, birbiriyle bağlantılı faaliyetlerin bir bütünüdür”

Bu tanımlara göre Projelerin sahip olması gereken temel nitelikler: Her projenin sonucunda, benzersiz bir ürün, hizmet ya da sonuç ortaya çıkar. Projeler belirli bir süre içinde gerçekleştirilir, her projenin bir başlangıcı ve bitişi vardır. Projelerin tanımlanmış bir bütçeleri ve hedefleri bulunur. Projeleri oluşturan faaliyetler birbirlerinden farklıdır.

Proje Kargo Nedir?

Proje kargo için ne yazık ki hala literatürde kabul görmüş kesin bir tanım yok. 1900lerin sonuna kadar lojistik teriminde olduğu gibi Lojistik sektöründeki firmaların veya Proje Kargo hizmeti alan firmaların yaptığı tanımlamalar fakat hala bir metin üzerinde anlaşma sağlanmış değil.

PMI’ın yaptığı Proje tanımından yola çıkarsak “özgün bir ürün” tanımına karşılık kargonun standart taşıma araçları ile değil gabari dışı bir yük olması gerekiyor. “Benzersiz” tanımına karşılık da taşımanın kendini tekrar etmemesi yani enerji, maden, inşaat gibi sektörlerde yapılan projelere taşınan kargolarda oldu gibi proje bazlı bir taşıma olması gerekiyor.

Proje kargo nedir sorusu yerine proje kargo tanımının içinde neler olmadır diye soracak olursak. Gabari dışı bir yük ve benzersiz kendini tekrar etmeyen bir taşıma olduğu tanım içerisinde olmalı.